بررسی و نقد متون پایان نامه های دانشگاهی

بررسی و نقد متون پایان نامه های رشته های مختلف دانشگاهی

بررسی و نقد متون پایان نامه های دانشگاهی

بررسی و نقد متون پایان نامه های رشته های مختلف دانشگاهی

لینک های سایت دانلود پایان نامه و سمینار ارشد – سبز فایل : دانلود پایان نامه حقوق - دانلود پایان نامه مدیریت - دانلود پایان نامه روانشناسی

دانلود پایان نامه های رشته های مختلف دانشگاهی

آخرین مطالب

 دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 

 شناسایی و اولویت بندی عوامل موثر بر بهره وری نیروی انسانی

 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

 

5 تاریخچه اصطلاح بهره‌وری

به نظر می‌رسد اصطلاح بهره‌وری، برای اولین بار در نوشته و عقاید دانشمندان اقتصادی مکتب مرکانتیلیسم (سوداگرای) مطرح شده باشد، اما در اینکه این واژه چگونه وارد ادبیات اقتصادی شده است دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد، که در این میان اظهار نظر «ژان فوراسیته»[1] از اهمیت خاصی برخوردا راست. او می‌نویسد ظاهرا در آثار قدما، اولین بار در کتابی از «آگری کولا»[2] به نام «متالیکا»[3] مطرح شده است. اما در قرن هیجدهم فیزیوکراتهایی مانند «فرانسواکنه»[4] به این واژه مفهوم «قدرت تولید کردن» را اطلاق کردند و این معنا در لغت نامه‌های «لیتره»[5] به سال 1883 م و در «لاروس»[6] به سال 1946م تکرار شده است  (فوراسیته، 1356، ص8).

از قدما می‌توان از «آدام اسمیت» [7] (تحلیل‌گر روابط بین انسان و تقسیم کار) و «کارل مارکس»[8] (ارائه‌کننده نظریه ارزش نیروی کار) نام برد که هر دو در ارائه مفهوم مناسب از بهره‌وری در جهان معاصر نقش بسزائی داشته‌اند. از اوایل قرن بیستم اقتصاددانان به این واژه مفهوم کاملاً مشخص زیر را دادند: (تفضلی، 1372، ص18)

رابطه قابل سنجش بین تولید و عوامل آن

در این میان در سال 1911 م آلبرت آفتالیون[9] در مقاله‌ای در مجله «اقتصاد سیاسی» بهره‌وری را به مفهوم امروزی آن بکار برده است بنابر عقیده وی بهره‌وری را می‌توان به عنوان رابطه بین حجم تولیدی که در مدت معینی به دست آمده و حجم کامل عواملی که در جریان تولید به مصرف رسیده‌اند تعریف نمود (نجاتی، 1372، ص25). سومانت[10] در کتاب «مدیریت و مهندسی بهره‌وری» سیر تاریخی مطرح شدن واژه مذکور را مطرح می‌سازد و اظهار می‌دارد که فرانسواکنه در سال 1776 برای اولین بار لغت بهره‌وری را  مطرح ساخته است (خاکی، 1386، ص 21).

[1]– Jean Fouraste

[2]– Agricola

[3]– De re Metallica

[4]– Quesnary

[5]– Letittre

[6]– Larousse

[7]– Adam Smith

[8]– Karl Marx

[9]– Albert Aftalion

[10]– Sumanth

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

8 سؤال تحقیق

سوال اصلی این تحقیق عبارت است از :” عوامل تاثیرگذار بر بهره وری کارشناسان فنی دهیاریها کدامند و میزان تاثیر هر کدام چقدر است؟”

10 اهداف تحقیق

1-10-1 هدف اصلی

تحقیق حاضر شناسایی عوامل موثر بر بهره وری کارشناسان فنی دهیاریهای استان گیلان می باشد.

1-10-2 هدف فرعی

اولویت بندی عوامل شناسایی شده و ارائه مدل

 
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۸/۰۶/۱۴
user11 11